O nama LAG Barun Trenk

LAG Barun Trenk obuhvaća područja gradova Požege, Pleternice i Kutjeva i općina Brestovac, Kaptol, Jakšić i Velika na području Požeško – slavonske županije.

O LAG-u

LAG Barun Trenk obuhvaća područje gradova Požege, Pleternice i Kutjeva te općina Brestovac, Kaptol, Jakšić i Velika na području Požeško – slavonske županije. Područje LAG-a pripada statističkoj NUTS-2 regiji Panonska Hrvatska. Površina LAG-a je ukupno 1.069,01 km2, što čini 58.64% teritorija Požeško – slavonske županije. Ukupan broj stanovnika unutar područja LAG-a je 49.760 i predstavlja 77,65% stanovnika Požeško – slavonske županije. Granice LAG-a su definirane granicama općina i gradova unutar LAG-a s drugim općinama i gradovima. Tako je grad Pakrac granica LAG-a na zapadnom dijelu, na jugu graniči s Brodsko – posavskom županijom, na istoku s općinom Čaglin, dok na sjeveru graniči s Osječko – baranjskom i Virovitičko – podravskom županijom. Sjedište LAG-a Barun Trenk je u gradu Požegi.

LAG Barun Trenk po svom je organizacijskom obliku udruga, čiji je cilj djelovanja jačanje kapaciteta lokalnih dionika te širenje LEADER/CLLD načela i metodologije u integralnom razvoju područja djelovanja Udruge, uz međusektorsko povezivanje, jačanje kapaciteta, razmjenu iskustava i javno zagovaranje interesa lokalnih razvojnih dionika, predstavnika javnih i privatnih lokalnih socio-ekonomskih interesa.

LEADER pristup (franc. Liaison Entre Actions de Développement de l’Économie Rurale – veze među aktivnostima u razvoju ruralnog gospodarstva) je metoda ruralnog razvoja koja se primjenjuje u svim zemljama članicama EU i na taj način može unaprijediti svakodnevni život ljudi u ruralnim područjima. LEADER potiče ruralna područja na održivi razvoj svojih zajednica uz povećanje konkurentnosti poslovnog sektora, poticanje sudjelovanja građana u donošenju lokalnih političkih odluka, zaštitu prirodne i kulturne baštine te razvoj društvenih sadržaja u ruralnim zajednicama.

CLLD (eng. Community Led Local Development – lokalni razvoj vođen od strane zajednice) je mehanizam za uključivanje lokalnih razvojnih dionika i partnera, uključujući predstavnike civilnog društva, lokalne gospodarske dionike te predstavnike javnog sektora, u izradu i provedbu integrirane lokalne strategije koja pomaže njihovom području u budućem održivom razvoju. CLLD se provodi putem integriranih i višesektorskih strategija lokalnog razvoja, dizajniranih na način da uvažavaju lokalne potrebe i potencijale te uključuju inovativne razvojne mogućnosti u lokalnom kontekstu, umrežavanje i suradnju.

Svrha djelovanja Udruge je unaprijediti kvalitetu života u prostoru područja djelovanja, osnažiti i povezati dionike koji djeluju u prostoru područja djelovanja, poticati sudjelovanje žena, mladih i svih ranjivih skupina u donošenju odluka na lokalnoj razini, poticati međusektorsku suradnju, okupljati i povezivati sve dionike koji teže i djeluju u smjeru održivog i ujednačenog razvoja prostora područja djelovanja, kao i unaprjeđivati uvjete za djelovanje članica Udruge.

karta-lag-2.png